Свідома клієнтка

Як заощадити на гардеробі та інші поради щодо вибору одягу

Як заощадити на гардеробі та інші поради щодо вибору одягу

Ми живемо в часи, коли фінансово успішні люди не демонструють свій статус за допомогою гардеробу, можливо в якихось інших колах вартість одягу і має значення, а от в колі успішних айтішників я зі своїми джинсами за 700 гривень ніяк виділятись не буду. Багато молодих людей не вважають за потрібне витрачатись на одяг, вважаючи, що є важливіші речі в житті й хіба як максимум витрачають сто доларів на якісну пару взуття. Моє взуття коштує дешевше і з огляду на те, що користуюсь я ним 1-3 рази на тиждень, воно прослужить мені довше.

Найефективніший спосіб заощадити на гардеробі це не купувати нічого ;), однак, для цього потрібно, вибачте за тавтологію, вже мати все потрібне. Що нам власне потрібно в гардеробі? Речі, які закривають наші потреби згідно з нашим способом життя, для мами в декреті це одні речі, для офісної сирени інші, універсального списку потрібних речей немає.

Відповідно до рівнів піраміди Маслоу це можуть бути речі, які умовно:

1 рівень фізичних потреб та 2 рівень безпеки — закривають наші фізичні потреби, в них не холодно взимку, не жарко влітку.

3 рівень соціальний — не надто виділяють нас з групи, забезпечують нам прийняття оточенням.

4 рівень поваги — в яких ми почуваємося добре, які відповідають нашому сприйняттю себе, не викликають сумнівів типу можливо директору не-комільфо таке носити?

5 рівень самовираження — виражають нас як особистість, були свідомо обрані, щоб розповісти щось про нас цьому світу.

6 рівень пізнавальний — можливо за допомогою речей ми експериментуємо і дивимось, чи будуть нас сприймати по-іншому в інших речах?

7 рівень естетичний — задовольняють нашим особистим естетичним уявленням.

В різні періоди життя та в різних обставинах ми можемо висувати різні вимоги до речей, якщо ми перевантажені й нам немає коли та немає бажання створювати унікальну естетику і достатньо, щоб в речах було не холодно і було зручно, це абсолютно нормально. А якщо естетика важлива для нас, нам цікаво грати й добирати (відносно) унікальні образи, нам звісно не потрібно окремо купувати просто речі, щоб було не холодно, а через тиждень думати, що хочеться щось більш естетичне. Тому для того, щоб заощадити на гардеробі потрібно знати та визнавати себе. Я естет і як би я не душила в собі естета задля економії, він є і хоче, щоб його почули. На щастя, моєму естету не потрібен мільйон речей, достатньо, щоб на кожну погоду був один гарний комплект. Я не кажу для різних активностей, тому що я не буваю на світських раутах і повсякденний одяг закриває всі мої потреби поза домом. Оскільки вдома я проводжу більше часу ніж «в людях» покупки одягу для дому домінують і тут я теж створюю достатньо естетичні комплекти для себе. Отже, як заощадити на гардеробі:

Мислити комплектами. Надивившись в інтернеті різних прикладів і прикинувши, які комплекти нам подобаються, та які ми будемо реально носити в житті, можна скласти собі подібний. Навіть якщо для нього нічого немає, зібрати один путній комплект краще ніж купку рандомних речей.

Скласти список — можливо у нас уже частина того, що нам потрібно для таких комплектів, як ми хочемо. Шопінг-список знадобиться нам, щоб тримати голову холодною на розпродажах. В моєму списку є речі, які мені потрібні першочергово та такі, які я можу купити, якщо побачу за дуже хорошу ціну, тому що вони потрібні швидше для психологічного різномаїття ніж нагально.

Дотримуватись палітри — коли ми дотримуємось палітри свого кольоротипу, то уникаємо речей, які потім не зможемо гармонійно поєднати з іншими речами нашого гардероба.

Знайти свої фасони — я можу навіть не міряти фасони, які мені не підходять, та заощадити собі час.

Приміряти оффлайн — онлайн шопінг це прекрасний спосіб заощадити час та кошти, але якщо ми придивились абсолютно незнайомий для нас фасон і нам складно уявити як він сидітиме на нас, краще спершу знайти можливість поміряти щось подібне оффлайн, особливо, якщо повернення коштів не передбачене.

Приватні оголошення — це хороша можливість придбати нову річ за зниженою ціною. Не всі продавці порядні, але я чимало купувала за приватними оголошеннями й в 90% все ж таки продавці порядні. Багато платформ дають можливість заморозити гроші, доки ми не заберемо посилку, і вони повертаються на карту, якщо з товаром щось виявилось не так і ми відмовились від отримання на пошті. Так, завжди треба перевіряти на пошті.

Сортувати від дешевих до дорогих — і з платформами приватних оголошень і з інтернет-магазинами цей метод працює на наш гаманець. Часто в різних продавців можна знайти однакову річ за різними цінами.

Підганяти одяг у швачки — якщо штани гарно сидять у стегнах, але великі в талії, швачка може це виправити.

Скласти кошик до розпродажу — якщо ми придивились товари в інтернет-магазині, то щоб встигнути їх замовити на розпродажі, ми можемо спокійно і розсудливо скласти кошик заздалегідь.

Капсульний та базовий гардероб? Капсульний гардероб це гардероб з речей, які всі поєднуються між собою. Базовий гардероб це гардероб з речей простого крою, які внаслідок їхньої простоти можна поєднати майже з будь-чим. Різниця в тому, що капсульний гардероб можна скласти й зі складних речей, наприклад, в етностилі, а потім, якщо ми купуємо базову атласну сорочку, вона вже в нього не впишеться, хоча її легко можна поєднати з іншими базовими речами повсякденного стилю. Уявімо, що ми будуємо гардероб з нуля, от ми купили джинси та купили до них лонгслів, далі ми можемо діяти за принципом капсули й добрати до джинсів ще сорочку, топ з перекрутом та шкіряну спідницю-міні, так ми складемо міні-капсулу, або ж ми можемо діяти за принципом уніформи й докупити ще лонгслівів, щоб міняти кожен день і джинси з лонгслівом стануть нашою уніформою.

Не слухати порад з інтернету — ідеальні бежево-коричневі капсульні гардероби з картинок, це все дуже красиво, звісно, але якщо у нас вже є речі, які поєднуються не з усім, а може з парочкою інших речей, то навіщо їх позбуватись, якщо вони подобаються? Якщо вони подобаються, носяться, і шафа не ломиться так, що немає куди скласти, хай собі будуть. Старі речі теж можуть бути нам потрібні: для брудної роботи, для ремонту, для села. Ніхто краще нас не знає, що нам потрібно, а що ні. Чого дійсно варто позбутись? Речей, які приносять нам фізичний або психологічний дискомфорт.

Не викидати, доки не купиш нове — можливо ви теж колись зустрічали ці поради, що якщо звільнити простір, то нове прийде швидше. Ще б пак! Якщо ми, наприклад, викинули єдину пару весняного взуття, а весна прийшла, звісно, нову доведеться купувати нервово і поспішно, але чи буде від того покупка кращою? Тому я за те, щоб не позбуватись речі, доки не купиш заміну, а там можна вирішувати, що робити з попередньою, викидати, донатити чи продавати залежно від стану.

Тренувати навченість ока — якщо ми хочемо одягатись сучасно і гарно ніщо не допоможе нам так добре як навчене око й практика. Під практикою я маю на увазі примірку різних варіантів образів, що нам подобаються, чим краще ми орієнтуємось у сучасному одязі, тим простіше нам зробити хорошу покупку.

Не економити, але обмежитись — ніщо не зжерло стільки моїх грошей в питанні одягу, як покупка дешевого одягу лише задля відчуття хорошої угоди. І де він тепер? В дитячому будинку нашого міста, це було декілька мішків. Я майже його не носила, тому що ці речі від початку не були мені потрібні та й не дуже подобались, спрацював «хапальний рефлекс». Хороший метод я побачила в одного блогера: вона порахувала скільки витрачає на одяг за рік, поділила на 12 місяців і тепер кожен місяць купує лише одну, але якісну річ, або ж збирає кошти за два-три місяці й купує одну ще якіснішу річ :) Вона ж радить перед покупкою запитувати себе: чи буду я носити цю річ 5 років? Чи зможу я створити з нею 5 комплектів? В мене один комплект на сезон, тому одного достатньо :) Звісно, я не сприймаю цю пораду надто буквально, якщо я побачу в магазині ідеальну спідницю та одразу ідеальний топ, я можу купити дві речі, а якщо мені зараз нічого поки не потрібно, то я й однієї речі цього місяця не купую.

Купувати одяг, який одразу виглядає класно — з нашої думки, звісно, який не треба особливо стилізувати, підгятувати, обсмикувати чи якось особливо фарбуватись під нього, одягнула і класно.

Не обирати між зручністю та красою — з того часу як відсутність підборів офіційно вважається сексі я не бачу розбіжності між зручністю та красою. Якщо річ не зручна зсередини, якщо в ній незручно рухатись у приміряльний (в приміряльний я імітую як сяду, ходитиму, перевіряю чи буде щось тиснути, не тільки візуал у стоячому положенні), її не треба купувати.

Пам’ятайте про світло — світло в приміряльних підібрано так, щоб ми виглядали якомога гірше і хотіли купити більше, пам’ятайте про це.

Йти на шопінг гарно одягненою — коли ми заходимо в приміряльну гарно одягнені, зі свіжо вимитим волоссям та найкращим мейком, то ми дуже добре бачимо, чи річ, яку ми поміряли прикрашає нас, чи навпаки.

Насолоджуватись :) — юність це пора експериментів, пізнання себе та світу, якщо вам 20 років і ви тягнете в хату багато одягу це нормально, ми всі такі були, зараз мені вже не треба боротись з шопоголізмом, зараз мені треба боротись, щоб випхнути себе на шопінг, бо це ж треба ходити, міряти, платити і як уявлю це, то відчуваю, що вже втомилась (особливо втомилась платити). Якщо ваш шопінг вам по кишені, то все ок, а якщо ви відчуваєте, що зловживаєте, в мене були дописи про шопоголізм:

https://club.makeup.com.ua/post/24997/

https://club.makeup.com.ua/post/25311/

Декілька практичних порад:

Одні джинси мають бути. Я не відношусь до любителів джинсів, це доволі грубі штани й шиті штани з хорошої тканини або джогери відчуваються набагато комфортніше, але в щільні джинси можна заправити футболку або тонкий светр і він не буде топорщитись під тканиною джинсів, а зі штанами так не вийде, тому одні джинси мають бути. Щоб джинси були всесезонними, треба звернути увагу на склад тканини, найкращим вибором будуть джинси, які складаються на 98-99% з бавовни та 1-2% з еластану, така тканина не продувається вітром та не парить. Особисто я люблю mom`s, вони підходять під все і не затоптуються знизу як джинси до підлоги. За допомогою джинсів можна легко скорегувати свої сантиметри, якщо ми хочемо додати об’єму стегнам, то підійде щільна «стояча» тканина, якщо ж хочемо зменшити об’єм, нам підійдуть джинси, тканина яких драпується та спадає, це можуть бути однакові за кроєм прямі джинси з високою посадкою, але внаслідок властивостей тканини вони будуть впливати на візуал по-різному.

Білизна. Першість в універсальності займають тілесні безшовні бюстгальтери, але не будь-які, а в тон шкіри. В бюджетних варіантів часто швидше персиковий колір ніж тілесний, тому якщо ми підбираємо бюстгальтер під напівпрозору блузу і хочемо, щоб він був непомітним, то варто взяти її з собою і міряти з нею, а якщо ж хочемо, щоб був помітним, то більш сучасно буде виглядати контрастний топ під блузою ніж бюстгальтер. Щодо трусів, то різний одяг висуває різні вимоги до безшовності, залежно від тканини нашого низу труси можуть бути помітними під одягом або ні, серед варіантів безшовних трусів є не дуже корисні для здоров’я стрінги, трошки кращі тонги, синтетичні та бавовняні класичні безшовні моделі або боксери (я не знаю чим вони відрізняються від тих, що раніше називали шортиками), найбільш універсальним кольором знову ж таки буде тілесний, що особливо актуально під світлий одяг на літо. Щоразу коли я бачу дівчину в білій літній сукні та білих трусах, які на відміну від тілесних очевидно зчитуються під тканиною, я на хвильку задумуюсь: «Вона спеціально чи просто не знала, що бежеві було б не видно?».

Якщо бюстгальтер став малий під грудьми. Можуть допомогти подовжувачі або як їх ще називають розширювачі. Вони ж можуть стати в пригоді, якщо пояс нового бюстгальтеру трішечки затісний, поки він розноситься і розтягнеться. В мене подовжувачі brabrabra, які 3,5 см в ширину. Вони трохи ширше ніж стандартний пояс китайського бюстгальтера, але нічого, тримаються. Китайські подовжувачі наче вужчі, але я собі не замовляла.

Шкарпетки. Вже 15 років я купую шкарпетки «як мужик», а саме сетами по 5 однакових пар, якщо одна шкарпетка губиться, не біда, я парую її з іншими. Це зберігає мені купу нервів та грошей, також я фасую шкарпетки після прання парами, вкладаючи одну в іншу.

Читайте бирки щодо складу і догляду. Останнім часом бренди полюбили, наприклад, писати на паперовій бирці светра wool в той час, як вовни у самому светрі 2-5%, тобто мізер. Також етикетка дасть нам зрозуміти чи річ взагалі можна прати, для мене речі, які потребують тільки хімчистки, за виключенням пальто та жакетів, це табу. Якщо ми дбаємо про одяг як рекомендує виробник, він прослужить нам довше.

Дякую, якщо прочитали всі 2010 слів, я намагалась умістити все, що знаю :) Урешті, головне не одяг, а людина, її впевненість у собі, дружба з собою та ставлення до людей. Буду рада вашим думкам та порадам в коментарях. 🤗

Короткий попередній допис про базовий гардероб: https://club.makeup.com.ua/post/29975/

P.S. Найбільш вдалими для мене стабільно виявляються речі, які при примірці мені подобаються, але не викликають шаленого ажіотажу.