Anna_feerie

Як визначити свій біологічний вік?

Як визначити свій біологічний вік?

Сьогодні міжнародний день здоров’я душі та тіла, тож це ідеальний час, щоб поговорити про важливе. Всім відомо, що вік буває різний: хронологічний (той, що легко вирахувати, дивлячись на дивні цифри в паспорті 😁), психологічний (баланс нашої психологічної зрілості та зацікавленості в житті) та біологічний – а саме стан наших органів і систем.

Підходів до вимірювання біологічного віку існує багато: одні спеціалісти радять робити антропометричні заміри, інші орієнтуються на медичні показники та чек-апи, треті грунтуються на оцінці гнучкості тіла, силових показників та здатності тримати рівновагу. Я ж пропоную вам пройти тест, який розглядає наш образ життя та всі ті сфери, про які говорилось вище. Його я запозичила в доктора Кари Фіцджеральд, авторки книги «Зміни свій біологічний вік», в якому на основі наукових даних вона дає алгоритми для омолодження свого організму не на словах, а на ділі.

Тож, нижче будуть наведені питання та варіанти відповідей, за кожну ми отримуємо певну кількість балів зі знаком + або -. Всі ці цифри треба записати, а в кінці скласти. Отриману суму поділимо на 10 і отримаємо кількість років, яку треба відняти (якщо вийшло від’ємне число) від свого хронологічного віку або ж додати, якщо сума зі знаком +.

Дисклеймер: звісно, не можна сприймати результати тесту буквально, проте знайти свої зони росту та намітити напрямки покращення самопочуття точно буде не зайвим)). В кінці поділюся своїми результатами та думками 🤗.

1. Скільки порцій овочів споживаєш в середньому в день?

- Жодної (+3)

- 1-3 (+2)

- 4-6 (-2)

- 7+ (-3)

2. Як часто споживаєш один з цих продуктів: горіхи, насіння, жирна риба, яйця, печінка?

- Раз на місяць або рідше (+2)

- Раз на тиждень (+1)

- 2-3 рази на тиждень (0)

- Майже щодня (-2)

3. Як часто їси ферментовані чи багаті на пребіотики продукти (квашена капуста, комбуча, ферментовані овочі та бобові, сирий часник, цибулю, порей)?

- Раз на місяць або рідше (+2)

- Раз на тиждень (+1)

- 2-3 рази на тиждень (0)

- Майже щодня (-2)

4. Як часто вживаєш одну з цих трав/чаїв/спецій: розмарин, куркума, зелений чай?

- Раз на місяць або рідше (+2)

- Раз на тиждень (+1)

- 2-3 рази на тиждень (0)

- Майже щодня (-2)

5. Скільки склянок води випиваєш щодня?

- 0 (+2)

- 1-3 (+1)

- 4 чи більше (-1)

6. Яке найдовше вікно часу, який проводиш без їжі у звичайний день?

- 9 годин чи менше (+2)

- 10-12 годин (0)

- Понад 12 годин (-3)

7. Як часто їси вдумливо (не відволікаючись на телефон, повільно пережовуючи, звертаючи увагу на смак та аромат їжі)?

- Ніколи (+2)

- Рідко (+1)

- Іноді (0)

- Часто (-1)

8. Скільки келихів вина чи склянок міцного алкоголю випиваєш в середньому на тиждень?

- Понад 21 (+3)

- 14-21 (+2)

- Раз на тиждень (1)

- Раз на місяць чи менше (-1)

9. Як часто споживаєш очищене борошно чи рафінований цукор (випічка, фастфуд, газовані напої, готові закуски)?

- Майже щодня (+3)

- 2-3 рази на тиждень (+1)

- Раз на тиждень (0)

- Раз на місяць чи менше (-2)

10. Як часто їси продукти, смажені у фритюрі, на відкритому вогні або обсмалені?

- Майже щодня (+2)

- 2-3 рази на тиждень (+1)

- Раз на тиждень (0)

- Раз на місяць чи менше (-2)

1. Як часто займаєшся тим, що вважаєш грою (бадмінтон, настільні ігри з дітьми тощо)?

- Ніколи (+2)

- Раз на місяць (0)

- 1-2 рази на тиждень (-1)

- 3 рази на тиждень чи більше (-2)

2. Як часто зааймаєшся помірним чи високоінтенсивним серцево-судинним тренуванням (коли прискоріються пульс, пітнієш та важко дихаєш)?

- Ніколи (+2)

- Раз на місяць (0)

- 1-2 рази на тиждень (-2)

- 3 рази на тиждень чи більше (-3)

3. Як часто займаєшся тренуванням, що змушує м’язи працювати на повну (віджимання, підтягування, присідання, підіймання ваги тощо)?

- Раз на місяць чи менше (+1)

- 1-2 рази на тиждень (-1)

- 3 рази на тиждень або більше (-2)

4. Скільки годин проводиш сидячи щодня?

- 8 годин чи більше (+2)

- 5-8 годин (+1)

- Менше 5 годин (-1)

5. Скільки годин у середньому спиш вночі?

- 4 години або менше (+2)

- 5-6 годин (+1)

- 7-9 годин (-2)

- 10 годин або більше (+1)

6. Як оцінюєш якість сну (прокидаєшся, відчуваючи свіжість і добре відпочиваєш)?

- Погано (+2)

- Задовільно (+1)

- Добре (-1)

7. Як би ти описала загальний вплив рівню токсинів (наприклад, регулярний вплив будівельних матеріалів, пального, споживання чи розігрівання їжі, що зберігалася в пластику, використання хімічних миючих засобів, свинцевої фарби тощо)?

- Дуже високий (+3)

- Високий (+2)

- Помірний (+1)

- Низький (0)

8. Скільки цигарок викурюєш ти чи хтось, хто живе з тобою (електронні також враховуються 😉)?

- Одну пачку на день чи більше (+3)

- Пів пачки на день (+2)

- 1-5 цигарок на день (+1)

- Жодної (0)

9. Чи палила ти раніше? Якщо так, як давно кинула?

- Менш ніж рік тому (+3)

- 1-5 років тому (+2)

- 6-10 років тому (0)

- Ніколи не палила (-2)

10. Як часто ти буваєш на природі (ходиш в походи, працюєш у дворі, в саду чи гуляєш в парку)?

- Майже ніколи (+2)

- 1-3 рази на місяць (0)

- 1-3 рази на тиждень (-1)

- Щодня (-2)

1. Як часто зазнаєш високих рівнів стресу?

- Щодня (+2)

- Щотижня (+1)

- Щомісяця (-1)

- Майже ніколи (-2)

2. Що найчастіше використовуєш від високих рівнів стресу?

- Медитацію, дихальні практики, щоденник (-2)

- Фізичну активність (-2)

- Споживання певної їжі (+1)

- Куріння чи алкоголь (+2)

- Транквілізатори чи антидепресанти (+3)

3. Як би ти оцінила своє щастя?

- Переважно нещасна (+2)

- Іноді нещасна (+1)

- Зазвичай щаслива (-1)

- Переважно щаслива (-2)

4. Скільки надійних та міцних стосунків з іншими ти маєш?

- Жодних (+2)

- Кілька (+1)

- Достатньо (-1)

- Багато (-2)

5. Чи задовольняє тебе работа?

- Зовсім ні (+2)

- Іноді так (+1)

- Здебільшого так (-1)

- Люблю свою роботу (-2)

6. Як сильно ти залучена до спілкування з іншими людьми загалом?

- Дуже активно залучена (-2)

- Помірно залучена (-1)

- Не дуже залучена (+1)

- Зовсім не залучена (+2)

7. Як часто виконуєш творчу роботу?

- Щотижня (-1)

- Щодня (-2)

8. Ти зараз опановуєш нові навички, що розвивають мозок (вивчаєш нову мову, опановуєш новий музичний інструмент, вивчаєш нову галузь)?

- Так (-3)

- Ні (0)

9. Ти вважаєш, що відчуваєш мету в житті?

- Завжди (-2)

- Іноді (-1)

- Рідко (+1)

- Майже ніколи (+2)

10. Ти займаєшся медитаціями чи дихальними вправами?

- Щодня (-2)

- Щотижня (-1)

- Не часто (0)

1. Яка у тебе окружність талії?

- Понад 90 см (+2)

- 84-86 см (+1)

- 72-82 см (0)

- Менш ніж 72 см (-1)

2. Який у тебе індекс маси тіла ІМТ? (ІМТ = вага (кг) / зріст² (м)) ?

- 35 чи більше (+3)

- 31-34 (+2)

- 20-30 (0)

- Менш ніж 20 (+1)

3. Твій кров’яний тиск – це дві цифри. Яка нижня (діастолічний тиск)?

- 90 чи більше (+2)

- 80-90 (+1)

- 60-79 (-1)

Тепер сумуємо всі отримані значення, в мене вийшло -26. Ділимо на 10 (-26:10=—2,6). Тобто, мій біологічний вік на 2,6 роки менше за хронологічний (приємно, хе-хе))). Для себе я виділила такі напрямки роботи:

- Їсти більше овочів (особливо цікавлять проростки, бо для жіночого здоров’я важко знайти щось більш корисне, аніж проростки брокколі);

- Практикувати дихальні практики та медитації (та що там, мені хоча б кілька разів на тиждень робити Сур’ю Намаскар 🙃);

- Додати силові навантаження (стривайте, а перетягування піта вважаються за спорт? Бо в мене потім буває крепатура, як після зала)));

- Стрес… тут все просто – дякую, що жива, але намагатимусь його приборкати, обіцяю.

- Ну і, взагалі на деякі питання було непросто обрати відповідь, а деякі дивували, бо я не думала, що моя вага (яку я набрала останнім часом) стане причиною +1, бо індекс маси тіла замалий🤔.

Ще хотілося б додати то цього переліку вживання вітамінів та Омега-3, адже, як не крути, без додаткових джерел багатьох корисних речовин ми не можемо закрити дефіцити. Особливо критичними є рівні вітаміну Д (хоч насправді він гормон), заліза, вітамінів групи В, магнію, а також омега-3 жирних кислот.

P.S. Діліться своїми результатами та думками з приводу покращення свого здоров’я по вищезазначеним пунктам, а я бажаю вам гарного самопочуття та віри в себе! 😘