Нотатки косметичного сноба, або вивчаємо списки інгредієнтів

Нотатки косметичного сноба, або вивчаємо списки інгредієнтів

Набивши не одну ґулю, я вивела для себе таку відповідь: 1) ніколи не вестися на рекламу й маркетингові трюки виробників; 2) ретельно аналізувати список інгредієнтів кожного продукту. Перший пункт вочевидь легший, другий же потребує постійного розширення знань, отже, тягне за собою чимало "ботанської" роботи, читання спеціальної літератури, проте, коли з'являються хоча б загальні знання про інгредієнти, 99% цих сотень тисяч продуктів зможемо легко відсіяти і залишити для себе тільки найкраще. Отже, поговоримо про ці два "золоті" критерії вибору skincare.

Нотатки косметичного сноба, або вивчаємо списки інгредієнтів

Що нам обіцяють косметичні концерни? Те, що ми хочемо від них почути. "На 87% менше зморшок, на 59% більше пружності, кожна друга жінка відчула збільшення тонусу шкіри на 168%". Усе це насправді нісенітниці. Навіть якщо подається під соусом "досліджень" чи "експертиз". Тому що більшість таких "досліджень" є споживчими, а не клінічними. Та і з клінічними дослідженнями теж усе дуже непросто, адже далеко не всіх їх проводять на справжній людській шкірі в умовах, наближених до реальних. Не будемо у це заглиблюватися, бо то вже дуже "по-ботанськи", просто ставимося до всіх цих цифр максимально скептично. Ще один момент тут: назви типу "крем від зморшок", "зміцнювальна сироватка", "тонік для звуження пор" - це просто назви, як "майонез домашній" чи "крабові палички" (усім же зрозуміло, що насправді він ніякий не домашній, а в паличках ніяких крабів немає), тому, знову-таки, не ведемося. Жоден косметичний засіб не здатний розгладити зморшки чи звузити пори. Зморшки можна хіба візуально заблюрити (якщо продукт на силіконах і містить у собі світловідображувальні часточки), а пори - очистити від себуму, який їх розпирає, що зробить їх акуратнішими з вигляду, але на жирній шкірі вже через кілька годин вони повернуться до свого звичного стану, коли їх заповнить новий себум.

Тут теж усе не так просто, як здається. Щодо "еко/біо", то єдиного стандарту визначення того, які продукти можна віднести до категорії органічних, немає. Навіть у ЄС існує чи не з десяток різних стандартів. Позначка ж "натуральне" взагалі ні про що не говорить, бо цей термін ніде не регульований. Щодо напису "без …", то треба дивитися, що ж у складі буде замість цього злісного інгредієнта. Нерідко замість нього у склад кладуть його ще гірший аналог. Погляньмо на відео. "Без SLS"! Як це чудово! А на ділі у складі… Sodium Laureth Sulfate (SLES), такий самий агресивний ПАР. Ще один напис, який у мене викликає усмішку, це "некомедогенно". Тут прикол у тому, що комедогенність тих чи тих компонентів - це штука суто індивідуальна. Комусь мінеральна олія забиває пори, іншому - ні. Комусь похідні кокосу (coco-caprylate, caprylic triglyceride) забивають пори, комусь - ні. У принципі існує шкала комедогенності олій, але і вона дуже-дуже відносна; все залежить від індивідуальних особливостей конкретної шкіри.

я би радила також не скуповувати бездумно лінійки "для жирної шкіри", "для проблемної шкіри" тощо і не вестися на заклики виробників купувати саме цілу лінійку саме їхніх продуктів і не змішувати з продуктами інших брендів, бо це все теж не більше, ніж маркетинг. Колись давно я була скупила собі всю лінійку Caudalie vinopure для жирної шкіри, то нічого хорошого у результаті не побачила. Це вже потім, коли почала цікавитися складами, зрозуміла, що спирт на спирті нічого хорошого шкірі не зробить. І вже кілька років у своїй рутині нашаровую продукти зовсім різних брендів, і моїй шкірі це цілком підходить. Адже головне не бренд, не лінійка, а склад. Тож переходимо до того, як не заплутатися в інгредієнтах.

Це непросто і тут треба набувати досвіду. Відразу зазначу: "розбори" складу від ecogolik чи сервісів на кшталт нього - це не розбір, це сміх. Коли спирту дають п'ять зірочок, бо він "натуральний"? Ну, камон. Чи будь-який консервант відразу таврують як "поганий". А де ви у принципі знайдете косметику без консервантів? Тому розбирати склади треба намагатися самостійно. Дуже непогана теоретична база - INCI Decoder, але там треба шукати кожен інгредієнт окремо, плюс інформація про сумнівні інгредієнти подається дуже згладжено, там ніколи не буде прямо написано, що якийсь інгредієнт поганий.
Почнемо з базових принципів. У більшості країн виробники косметики дотримуються міжнародних стандартів маркування інгредієнтів INCI (international nomenclature of cosmetic ingredients). Принцип INCI - послідовне розташування інгредієнтів у списку від найбільшого до найменшого, що діє для всіх інгредієнтів, концентрація яких перевищує 1%. Ті інгредієнти, яких у продукті менше відсотка, виробник може розміщувати у будь-якому порядку (зрозуміло, що виробники цим користуються і зазвичай якісь там умовні пептиди пишуть перед консервантами, щоб візуально здавалося, що їх більше). Ок, як же дізнатися, де у списку інгредієнтів та межа в 1%? Зробити це з абсолютною точністю, на жаль, неможливо, оскільки виробники не зобов'язані вказувати точні відсотки інгредієнтів у своїх продуктах. Але приблизно можна. Як підказує Caroline Hirons, для цього шукаємо у списку інгредієнтів phenoxyethanol. Це - консервант, аналог парабенів (зацькованих і затаврованих), який заборонено використовувати у концентрації, що перевищує 1%. Отже, це і є наш дуже приблизний маркер 1%. Тобто, якщо рекламна кампанія якогось продукту побудована на тому, що його ключовим базовим омолоджувальним інгредієнтіом є екстракт сльози цнотливого єдинорога, а у списку інгредієнтів цей самий екстракт іде після феноксіетанолу, то відразу стає зрозуміло, що цей компонент аж ніяк не є ключовим і базовим, бо його у продукті не більше 1%. Винятком із цього правила є хіба ретиналь, гіалуронова кислота і пептиди, робочі концентрації яких можуть бути настільки малими. Решта ж інгредієнтів, якщо бачимо їх поруч із феноксіетанолом, будуть неробочі і погоди нам не зроблять.

Це перші три-чотири інгредієнти у списку. Зазвичай (коли говоримо про незмивний продукт для шкіри) це буде aqua, glycerine, caprylic triglyceride, petrolatum, paraffinum liquidum, dimethicone, cyclopentasiloxane, butyrospermum parkii butter. Це найтиповіші інгредієнти бази, однак, звісно, можуть бути й інші. Креми на силіконовій базі (dimethicone, cyclopentasiloxane, dimethiconole, cyclohexasiloxane) мають нежирну текстуру, легкі та приємні на дотик, дають неначе шовковий гладенький фініш. Креми на олії ши (butyrospermum parkii butter), та й на оліях загалом, більш в'язкі, їх важче розподілити по шкірі, але ж олії явно корисніші для шкіри, ніж пусті силікони, які не роблять нічого. Замість рослинних олій виробники можуть запхнути у базу мінеральні олії з нафти (petrolatum, paraffinum liquidum), бо вони дешевші. База з гліцерину чи каприлового тригліцериду (похідна гліцерину і кокосової олії) теж нежирна і легка, дає гладенький фініш.
Після бази зазвичай іде кілька розчинників / допоміжних речовин, а потім - смаколики (ну, якщо продукт хороший робочий, а не "пустишка", яких теж, на жаль, багато). Це будуть усілякі корисності: Niacinamide, Panthenol, Squalane, Sodium PCA, Trehalose, Ferulic acid, Caffeine, Allantoin, різні екстракти, форми вітаміну С, елементи натурального зволожувального фактору, aha й bha кислоти тощо. Якщо десь посередині списку чи ближче до його кінця бачимо phenoxyethanol, то це означає, що всі ключові компоненти (за винятком, повторюся, ретиналю, гіалуронки і пептидів) уже в нас були, а все, що йде далі - у нікчемно малих пропорціях. У кінці списку зазвичай розташовуються різні консерванти, поліпшувачі текстури, стабілізатори тощо, тобто те "зло", з яким нам доводиться миритися. Але не з усіма консервантами можна миритися. Деяких із них дуже раджу уникати, про що розкажу далі.

Список, ясна річ, суб'єктивний. Частково. У ньому є мої особисті заскоки. Але є і речовини, уникати яких дуже наполегливо раджу і вам, оскільки вони об'єктивно шкідливі. У кожному пункті вказуватиму, чи це суто мої примхи, чи все дійсно серйозно.
Силікони. Суто моя суб'єктивна позиція. Не тому, що вони погані. Вони ніякі. Якщо ніякий силікон можна замінити корисними оліями, то краще ж намастити шкіру ними, хіба ні? Плюс моє особисте: всі силіконові креми, що траплялися мені, дуже жирнили. Але в мене жирна шкіра, мені у принципі непросто підібрати собі крем (забивати пори крохмалем, кремнієвою пудрою чи (ще "краще") тальком у так званих "матувальних" кремах я принципово не хочу).
Mineral oil, petrolatum, hydrogenated polyisobutene, paraffinum liquidum, isoparaffin, microcrystalline wax - нафтопродукти. Не хочу мастити ними шкіру. Навіщо, коли можна замість них користуватися рослинними оліями. Найгидкіше бачити ці компоненти у бальзамах для губ, які так чи інакше потрапляють усередину. Щоправда, наприклад, Paula Begoun нормально ставиться до продуктів нафтохімії в косметиці. Так само і хіміки з Beauty Brains теж. А от Caroline Hirons категорично проти. Тож тут теж особиста справа кожного.
Спирт. Alcohol, Alcohol Denat., Dichlorobenzyl Alcohol, Methylbenzyl Alcohol, Benzyl Alcohol, T-Butyl Alcohol - це тільки найпоширеніші його види. Отут уже категорично раджу уникати його всім. Спирт сушить шкіру і вбиває клітини шкіри. Через це не довіряю і так званій "органіці", яка відмовляється від "поганих неорганічних" консервантів, використовуючи натомість спирт як консервант. А, щоб він працював як консервант самостійно, без допомоги інших "поганих" консервантів, його треба реально багато. У тієї-таки Веледи є продукти, де спирт тупо на другому місці у списку інгредієнтів. Однак, пам'ятаючи про згубну дію спирту на шкіру, маємо відрізняти і хороші спирти. Вони теж є: Cetyl Alcohol, Cetearyl Alcohol, Behenyl Alcohol, Stearyl Alcohol, Arachidyl Alcohol. Це так звані жирні спирти, які не сушать шкіру, а, навпаки, є живильними. Тому тут треба бути уважними і не відсікати відразу всі компоненти зі словом "alcohol".
Гліколі. Мій особистий заскок. Propylene glycol, dipropylene glycol, caprylyl glycol, butylene glycol, hexylene glycol, pentylene glycol (насправді їх набагато більше, це лише найпоширеніші). Просто тому, що це синтетичні утворення, без яких цілком можна обійтися. А найдоступніша сировина для синтетичних сполук - ті самі нафтопродукти. Всі гліколі марковані як "безпечні" (крім polyethylene glycol), але вводити їх у формулу особливої потреби нема. І користі від них теж жодної нема. Наприклад, пропілен гліколь також використовують як антифриз; деякі гліколі марковані як "потенційні подразнювачі". То для чого ж їх мастити собі на шкіру?.. Тут, однак, відразу зазначу, що знайти продукт без жодного гліколю - той іще квест. Вони практично всюдисущі. Тому категорично їх не відкидаю, здебільшого, якщо база продукту хороша, то просто дивлюся, щоби гліколі не стояли на початку списку інгредієнтів, і щоб їхніх найменувань не було прямо багато.
Tromethamine, diethanolamine, triethanolamine, BHT - дуже погані консерванти з доведеною шкідливістю для організму. Тому тут об'єктивне "ні". Крім них є взагалі дно - консерванти, що виділяють формальдегід. Їх треба уникати просто категорично і без варіантів. Ось вони: Imidazolidinyl urea, Diazolidinyl urea, Bronopol, DMDM hydantoin, Sodium hydroxymethylglycinate, 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane, Quaternium-15.
Хімічні фото фільтри. Моя суб'єктивна позиція. Бо вони фото нестабільні, бо можуть проникати до ендокринної системи. Ненавиджу, коли їх пхають у доглядові продукти. Їхнє місце лише у санскрінах.
Барвники. Ховаються за абревіатурою СІ (означає colour index) плюс набір із п'яти цифр. Не категорично. Допускаю у тонованих санскрінах і, ясна річ, напівдекоративних продуктах типу ББ-крему. Але, наприклад, у нічному кремі чи серумі - це фу. Для чого? Яку користь це дасть шкірі?
Fragrance - парфумерна композиція. Не категорично, але раджу уникати, особливо у незмивних продуктах. За одним лише словом "fragrance" можуть ховатися кілька десятків ароматичних сполук; розшифровувати це слово виробник не зобов'язаний. Тобто це реально кіт у мішку. І потенційний алерген. Нічим не кращі й так звані "натуральні" ароматизатори типу Limonene, Linalool, Cirtonellol, Geraniol, Citral - усі вони підвищують чутливість шкіри і є алергенами. Тут якраз той випадок, коли "натуральність" - це навіть гірше, ніж синтетика. Як каже Caroline Hirons, краще вже користуватися кремом із синтетичничною парфумерною композицією, ніж із натуральними ароматизаторами з ефірних олій, бо вони є підтвердженими алергенами. Але в ідеалі, звісно, fragrance free, що і шукаю. Саме тому не раджу так звану "елітну" косметику чи, як її ще називають, "люкс". У 90% це просто парфумована силіконова замазка з неадекватним цінником (суто за бренд). Погляньмо на приклад. Ось склад крему "активатор молодості" за 3200 грн від елітного французького виробника, чиї парфуми рекламує Джулія Робертс: Aqua/Water, Glycerin, Hydrogenated Polyisobutene, Cyclohexasiloxane, Dimethicone, Ptfe, CI 77891/Titanium Dioxide, Mica Sodium Polyacrylate, Hydroxyethylpiperazine Ethane Sulfonic Acid, Phenoxyethanol, Faex Extract/Yeast Extract, Adenosine, Bifida Ferment Lysate, PEG-1 Dimethicone, Ethylparaben, Chlorphenesin, Salicyloyl Phytosphingosine, Dimethicone/PEG-1/15 Crosspolymer, Dimethicone/Polyglycerin-3 Crosspolymer, Limonene, Linalool, Propylene Carbonate, Acrylates Copolymer, Disteardimonium Hectorite, Disodium EDTA, Methylparaben, Citronellol, Parfum/Fragrance, Sodium Benzoate. Виробник обіцяє нам "підтягнути й омолодити шкіру", "розгладити зморшки" (звичайно), "подарувати шкірі молодший, сяючий, оксамитовий вигляд". А тепер проаналізуємо його склад. Відразу знаходимо феноксіетанол і бачимо, що всі заявлені виробником "диво компоненти" (Faex Extract/Yeast Extract, Adenosine, Bifida Ferment Lysate) йдуть у списку після нього, отже, їх усіх у кремі максимум 3%. А що крім них? Із хорошого тільки гліцерин. І все. Решта - силікони, продукти нафтохімії, стабілізатори, консерванти, поліпшувачі текстури і парфумерна композиція. Тобто за рахунок чого нам узагалі пропонують омолодитися?! Та ще й за таку ціну… А, перепрошую, сяючий та оксамитовий вигляд буде, оскільки силікони в базі візуально заповнять нерівності текстури шкіри, а світловідображувальні часточки (слюда і діоксид титану) подарують "сяючий вигляд", допоки ви не вмиєтеся. Словом, якщо бренд відомий своїми парфумами чи елітним одягом, це зовсім не означає, що він випускає хороші доглядові продукти. Принаймні я у бік "люксового" skincare навіть не подивлюся, парфуми краще купувати саме у вигляді парфумів, а не кремів.
Ну, от, здавалося би, ніби й невеликий перелік "поганців", але він реально відсікає 99% усієї доглядової косметики світу. Взявши до рук якийсь крем, я майже стовідсотково його забракую. Така от я нестерпна 😅. Але, з іншого боку, хіба не кайф класти на шкіру те, що точно буде їй приємно, відчувати, як вона дякує? Тож приєднуйтеся до мого клубу косметичних снобів, це дуже захопливо!
Дякую, що прочитали, і вибачте за многабукав.
P. S. Запрошую порозбирати разом склади продуктів, які вас цікавлять ☺️