The Ordinary 100% Niacinamide Powder - плюси і мінуси

The Ordinary 100% Niacinamide Powder - плюси і мінуси

Як пише хімік-космецевт Perry Romanowski, ніацинамід разом із ретинолом є чи не єдиними доведеними анти-ейдж інгредієнтами, які дійсно діють на поверхні шкіри. Тут, однак, відразу суттєва поправка: всі активи, які ми кладемо на поверхню шкіри, діють дуже потроху і поступово, тому жодного "вау-ефекту" не буде. Просто постійно і регулярно користуємося, щоби підтримувати шкіру у доглянутому стані. Так само, коли науковці пишуть про поліфункціональність ніацинаміду (наприклад, Walocko, Frances M., et al., Shalita, Alan R., et al. описали роль ніацинаміду у лікуванні акне; Navarrete-Solís, Josefina, et al. - у лікуванні мелазми; Tanno, O., et al. - у відновленні шкірного бар'єру), то тут теж не йдеться про якісь разючі зміни у стані шкіри - все дуже поступово і відносно. INCI Decoder із посиланням на низку наукових статей пише, що ніацинамід здатен згладити зморшки, освітити пігментні плями, покращити стан при акне, розацеа, атопічному дерматиті. Стисло розглянемо кожен пункт.

The Ordinary 100% Niacinamide Powder - плюси і мінуси

Як пишуть в INCI Decoder, дослідження показали, що ніацинамід здатен підтримувати вироблення колагену і білків шкірою, що у теорії може привести до зменшення зморшок. Окрім цього, у результаті досліджень дійшли висновку, що ніацинамід допомагає прискорити зростання клітин епідермісу (яке з віком уповільнюється), а також допомагає в загоєнні ран і покращує текстуру шкіри. Вивчення анти-ейдж властивостей ніацинаміду проводили на основі щоденного використання 4-5% ніацинаміду протягом 2-3 місяців. Звучить красиво. А тепер ложечку дьогтю. Ніацинамід у моїй рутині вже десь півтора року, а зморшки під очима не те, що не зменшилися, а потроху поступово поглиблюються, тут природні зміни не зупинити.

Дослідження показали, що 2-5% ніацинаміду щодня протягом 2 місяців допомагають освітити гіперпігментацію. Кращі результати показує комбінація niacinamide + acetyl glucosamine чи amino sugar. Тут цікаво, що принцип дії ніацинаміду на пігментні плями відрізняється від інших освітлювальних інгредієнтів, що робить його чудовим доповненням до вітаміну С, арбутину чи коєвої кислоти, оскільки це буде багатовекторна боротьба з пігментацією. І знову невеличкий холодний душ із мого власного досвіду: у мене є кілька пігментних плям на лівій щоці, то вони нікуди не ділися. Щоправда, деякі з них (не всі 😭) трохи "згладилися", ніби стали не такі контрастні. Але я користуюся не лише ніацинамідом, тому тут швидше заслуга комплексного догляду.

Як пишуть в INCI Decoder, дослідження показали, що 2% ніацинаміду можуть підвищити синтез жирних кислот, керамідів і холестерину у шкірі, що знижує трансепідермальну втрату вологи і робить шкіру більш зволоженою. Тут теж не скажу, що якось особливо відчула це на собі, оскільки користуюся відразу кількома зволожувальними продуктами, але у сукупності так, усі вони дають приємне відчуття пружності і зволоженості.

INCI Decoder розповідає про дослідження, в якому 82% піддослідних відзначили покращення стану з акне після щоденного використання 4% ніацинаміду протягом 2 місяців, що є кращим результатом, ніж у точкового застосування гелю з антибіотиком. Дослідження також продемонстрували антибактеріальні та протизапальні властивості ніацинаміду, за рахунок чого він може допомогти з розацеа й атопічним дерматитом. Тут мені коментувати складно, оскільки шкіра загалом не проблемна. Проте поодинокі сліди постакне проходять у своєму темпі, ніацинамід нічого не змінює.

Отже, після успішного запуску порошкового вітаміну С Ордінарі вирішили провернути те саме і з ніацинамідом, також випустивши його у формі порошку. Як ми пам'ятаємо, ніацинамід є водорозчинним, отже, ідея з порошком, який треба розбавляти у якійсь водній емульсії, цілком резонна. Втім, з іншого боку, ніацинамід не настільки важко стабілізувати, як аскорбінову кислоту, тож випускати його саме у формі порошку прямо якоїсь крайньої потреби немає. Але загалом цей порошок - хороший варіант для любителів максимально лаконічного списку інгредієнтів. Отже, перед нами 100% порошок ніацинаміду в темній скляній баночці, до якої в наборі йде ложечка. Претензії до тари тут ті самі, що і з порошком аскорбінової кислоти від Ордінарі: вона передбачає занадто багато зайвих рухів під час використання продукту. А могли би зробити зверху дірочки, як у присипці. І, ясна річ, також маємо проблему точності вимірювання кількості продукту на раз. Інструкція пише брати чверть ложечки, але як, ЯК її виміряти?! І чому було не зробити меншу ложечку, якраз на одноразову порцію? Отже, знову все вимірюємо абияк, "на око". Словом, усі хіміки-космецевти і розробники формул тихо плачуть у куточку. Це, напевно, найбільша вада цих двох порошкових продуктів від Ордінарі. До речі, з ніацинамідом, як і з вітаміном С, можна дістати подразнення шкіри, якщо переборщити. Мені поки не пекло, але брати намагаюся якомога менше, бо з порошковим вітаміном С колись перебрала, до обличчя пекло і свербіло знатно. Тому і вам раджу теж брати зовсім трохи, адже більше - не означає краще, плюс пам'ятаємо, що всі дослідження ефективності ніацинаміду були проведені на доволі низьких відсотках його концентрації.

Тільки з вигляду здається, що порошок ніацинаміду і вітаміну С однакові. Текстура відчутно відрізняється. Якщо вітамін С - це справжня пудра (як цукрова пудра), яка розчиняється дуже швидко, то ніацинамід більше нагадує соду, містить у собі безліч дрібних крупинок, які так швидко не розчиняються. Я його розчиняю водянистим серумом Marine Hyaluronics, гіалуронкою чи виноградною водою Caudalie, то кілька секунд іще відчуваю на шкірі ось ці піщинки, доволі абразивні, що не надто приємно. Але схоже, що порошок усе-таки розчиняється, бо жодних білих розводів на обличчі не лишає. Найкраще розчиняється у гіалуронці (наразі користуюся The Ordinary), але вона від цього біліє і починає несамовито пінитися.

Якогось яскраво вираженого ефекту не бачу (як завжди), але користуюся в надії, що роблю приємне своїй шкірі, адже це все-таки вітамін 😅
Жирність мені не зменшує, пігментацію безслідно не прибирає, але загальний хороший вигляд шкіри допомагає підтримати. Використовую паралельно з порошком аскорбінової кислоти, зазвичай по черзі, але під настрій буває, що нашаровую і те, і те за раз (у такому разі про всяк випадок роблю паузу між активами хвилин у десять). За рахунок такої комбінації мені вдається тримати пігментацію під контролем (тобто, пігментні плями є, але вже не так яскраво виражені). Плюс обидва активи допомагають підтримувати порцеляновий тон шкіри. Самої баночки має вистачити десь місяців на 5-6 щоденного застосування, тож це чудовий варіант для ощадливих.
Дякую за увагу до мого допису і запрошую до обговорення в коментарях вашого досвіду з ніацинамідними продуктами 🤗

Апдейт 25.07.2023: від діє! Мої пори на носі стали акуратніші, практично зникли чорні цятки. У комбінації з транексамовою кислотою позбулася плям від постакне, і сонячна пігментна пляма теж стала менш помітною. Рекомендую!